Dočasná nefunkčnost stránek

Omlouváme se za občasné výpadky stránek, přecházíme na nový systém a do plného spuštění nových stránek může docházet k občasným výpadkům, děkujeme za pochopení.

Tipy na výlet

 

Jindřichův Hradec

je jedním z nejmalebnějších a nejzachovalejších měst jihu Čech. Pokud se rozhodnete k návštěvě Jindřichova Hradce, budete mít na dosah nejen starobylou kulturu a památky, ale i klid a pohodu města, které se vyplatí navštívit.

Zámek Jindřichův Hradec

Zámek Jindřichův Hradec

Komplex budov hradu a zámku v Jindřichově Hradci je po Pražském hradu a zámku v Českém Krumlově třetím nejrozsáhlejším památkovým objektem u nás. Během sedmi staletí se zde vystřídaly tři přední šlechtické rody - Páni z Hradce, Slavatové a Černínové - jejichž zástupci často zastávali nejdůležitější funkce v zemi.

Původně románský vodní hrad z počátku 13. století dostal v 2. polovině 13. století raně gotickou podobu. V 16. století byl přestavěn na renesanční zámek s třemi nádvořími, z nichž to třetí je pozoruhodné svými arkádami. Jednou z nejpůvabnějších staveb evropské renesance je zámecký zahradní Rondel, v němž je umístěn koncertní salon. Z konce 15. století pak pochází dosud funkční a nejzachovalejší kuchyňský prostor evropského středověku - Černá kuchyně v přízemí Červené věže.

Národní muzeum fotografie

Národní muzeum fotografie je zcela unikátním a jedinečným projektem v ČR. Díky svým výstavám a vernisážím českých i zahraničních významných fotografů a umělců si získalo nejen oblibu, ale i úctu mezi odbornou i laickou veřejností. Při návštěvě Jindřichova Hradce doporučujeme Národní muzeum fotografie a jeho vernisáže k návštěvě.

Muzeum Jindřichův Hradec

Město Jindřichův Hradec patří k městům s bohatou betlémářskou tradicí. V Jindřichohradeckém muzeu je i první zpráva o betlémech která pochází již z roku 1579. Krýzovy jesličky byly darovány do sbírek muzea roku 1935, a od té doby patří k nejnavštěvovanějším expozicím. Jindřichohradecký měšťan a punčochářský mistr Tomáš Krýza (1838 - 1918) vyráběl své celoživotní dílo více jak šedesát let a jeho velkolepý betlém, který stavěl na ploše 60 čtverečních metrů, obsahuje 1398 figurek lidí a zvířat, z nichž se 133 pohybuje.

Úzkokolejka

Úzkokolejka - je v našem městě jednou z nejvíce navštěvovaných atrakcí pro malé i velké návštěvníky.

Romantická Červená Lhota (18 km od J. Hradce)

Zámek Červená Lhota

Zámek Červená Lhota se může pyšnit svou bohatou historií a především svým umístěním. Rozprostírá se totiž na skále, kolem níž se leskne vodní hladina. Sám zámek je také hojně navštěvován, konají se zde i velmi oblíbené prohlídky vysvětlující pověsti a báje o tomto zámku. Častými návštěvníky vodní hladiny jsou labutě, mezi kterými se projíždějí turisté na vypůjčených loďkách.

 

Hradní zřícenina Landštejn (25 km od J. Hradce)

Tato zřícenina patří mezi nejzachovalejší u nás. Sloužila jako vojenská hradní pevnost na hranicích Čech, Moravy a Rakouska. Hrad je zpřístupněn pro veřejnost bez průvodce. V hradních prostorách se nachází expozice středověkých zbraní.

Zámek Třeboň

Zámek Třeboň

Zámek vznikl na místě původního panského sídla a gotického hrádku ze 14. stol. Areál byl rozšířen v r. 1456 a dále v letech 1479–82 a 1519–24. Po požáru v r. 1562 se objekt změnil na renesanční zámek. Dvoupatrová čtyřkřídlá budova má třípatrovou hranolovou věž.Nad vstupním portálem je mramorový rožmberský znak a malba od T. Třebochovského z r. 1608.

Vnější nádvoří obklopují renesanční hospodářské a správní budovy.Většinu fasád zdobí sgrafita.

Pár kroků od zámecké věže je barokní kašna z r. 1712, zakončená sloupkem s plastikou havrana klovajícího Turka. Připomíná vítězství Adolfa Schwarzenberka nad Turky u Rábu.

O rozlehlosti zámku vypovídá počet místností, kterých je zhruba 120. V části je umístěn slavný třeboňský archiv, jeden z nejvýznamnějších u nás.

Zámek Jemčina

Tato národní kulturní památka, stojí nedaleko Nežárky při JV. okraji rozsáhlého Jemčinského polesí. Již v r. 1384 se v těchto místech připomíná Nový dvůr, později – podle vrat u jezu v blízké řece – nazývaný Jemčina. Slavatové při něm kolem r. 1670 založili hřebčín, hrabě Prokop Vojtěch Černín tu dal v r. 1748 postavit barokní zámeček s kaplí podle projektu Dnešní pozdně barokní vzhled získal zámek ve 2. polovině 18. stol. Za 1. republiky sloužil zámek jako letní sídlo pro hosty majitelů, zčásti i k ubytování lesních zaměstnanců. Později jej převzala armáda, která sem umístila útvar raketového vojska. Po jejich odchodu v 90. letech došlo paradoxně k jeho devastaci. V roce 2002 zahájil nový majitel jeho celkovou rekonstrukci.

Zámek Emy Destinnové

Barokní zámek, který v letech 1914 - 1930 vlastnila slavná česká operní pěvkyně Ema Destinová, vznikl přestavbou středověkého hradu, z něhož se dodnes dochovala okrouhlá věž s břitem. Za války byl objekt obsazen wehrmachtem, později pohraniční stráží. Jeho krásu likvidovali sovětští vojáci i nezájem československého státu. Současný majitel, který jej odkoupil, zámek zrekonstuoval a rozhodl se zasvětit ho hudbě. Jak se zdá, dobrý duch „božské Emy“ se vrací a zámek ve Stráži se tak opět stane kulturním skvostem nejen Třeboňska.

Sportovní vyžití:

  • Golf - Nová Bystřice, Mnich
  • Jízda na koních - Dvoreček (Blažejov), Otín
  • Lyžařské vleky - Hradiště u Nové Bystřice, Radíkov
  • Tenis - Číměř, Nová Bystřice, Český Rudolec, Slavonice
  • Střelnice - Nový Vojířov